• Українська
  • Русский
Rss Feed

Ви є тут

Бернардинський монастир

Костел святого Андрія будували в 1600 -1630 роках на місці її дерев'яного попередника з XV століття.  Архітектором був італієць Павло Римлянин. Проте йому не вдалося довести до кінця будівництво.  Кажуть, що польському королеві Сигізмунду ІІІ, що оглядав будівництво, задум Павла Римлянина здався занадто скромним. Тому учень й наступник видатного архітектора швейцарець Амвросій Прихильний багатше декорував фасад. Перша Служба Божа відбулася 13 грудня 1611 року день святого Андрія. Завдяки цьому храм і отримав свою назву. Довжина храму 57,5 м, а висота 22 м.
Інтер'єр храму був розписаний в 1738–1740 роках Бенедиктом Мазуркевичем — ченцем-бернардином. Збереглися сімнадцять дерев'яних вівтарів, виконаних у 1630—1640-х роках. Костел має орган у 1700 труб та 32 регістри, що був створений у XVIII столітті.
Костел святого Андрія мав велику шану у шляхти. Військові походи на завжди починались богослужінням у костелі з освяченням зброї. Так було, наприклад, і в 1604 році, коли Лжедмитрій I почав зі Львова похід на Москву. Перед цим походом Лжедмитрій І взяв у храмі шлюб з Марією Мнішек.
На  38-метровій вежі костелу. в 1753 році був встановлений годинник.  Який завжди спішив на п'ять хвилин. Це зроблено у пам'ять про монаха, котрий побачив з вежі турків, що підкрадалися до міста й вже були майже під мурами. Не маючи часу бігти й когось попереджати, монах перевів годинник уперед — до часу закриття міських брам. Таким чином місто було врятоване.
Криниця споруджена 1620 року і розташована у глибині подвір'я. З цією криницею пов'язано декілька легенд та переказів.
1784 року Австрійська влада заснувала у келіях монастиря «Архів гродських і земських актів міста Львова». Архів містить документи XII –ХХ століття. Найдавніші документи архіву представлені колекцією пергаментних грамот 1176–1800 років. Сучасний Центральний державний історичний архів у Львові є одним з найбільших архівів Центрально-Східної Європи та найбільшим в Україні.

Images: