• Українська
  • Русский
Rss Feed

Ви є тут

Собор Святого Юра

Собор Святого Юра бароково-рококовий архітектурний ансамбль з виразними національними рисами збудований в середині XVIII ст. Вважається головною святинею українських греко-католиків. Розташований на Святоюрській горі висотою 321 метр над рівнем моря . З 1998 року Собор внесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.
Згідно легенди храм на цьому місці було засновано ще в 1280році монахом самітником. Першим незаперечним доказом існування храму святого Юра можна вважати напис на старовинному мідному дзвоні . Що носить назву «Дмитро» відлитий в 1341році, і до нині розміщується в соборній дзвіниці, найстаріший дзвін в Україні.
Задум нового будівництва на Святоюрській горі належав митрополиту Афанасію Шептицькому. Автором проекту є Б. Меретин. Подвір'я перед катедрою замикають дві рококові брами, прикрашені алегоричними постатями, що символізують Віру й Надію та Церкву Риму і Церкву Греції. Храм стоїть на терасі, до якої ведуть двомаршеві сходи, прикрашені балюстрадою і скульптурами геніїв. Фасад храму акцентований монументальним порталом з постатями отців східної та західної церкви митрополита Афанасія і папи Римського Льва,  увінчує аттик  скульптурна група «Юрій-Змієборець» роботи скульптора Й.-Г. Пінзеля. Над внутрішнім оздобленням храму працювали скульптори С. Фесінґер, М. Філевич, живописці Л. Долинський, Ю. Радивилівський, Ф. Смуглевич.
В Крипті поховано видатних діячів УГКЦ, зокрема, кардинала Сильвестра Сембратовича, Митрополита Андрея Шептицького, Патріарха Йосипа Сліпого.  Під час археологічних розкопок, які проводив Ярослав Пастернак у Галичі на Крилосі, в 1937 році було знайдено саркофаг із тілом князя Ярослава Осмомисла. В 1939 році, для збереження і подальших досліджень його останки перенесли до Львова в крипту собору Св. Юра.



Images: